Deník vývoje - Frézovací stolek

Poslední dobou je velkým trendem hlavně v interiérovém designu používat velké, masivní desky dřeva z jednoho kusu s přírodním okrajem. Ještě aby ne - přirozené křivky kmene působí mohutně a organicky a kresba dřeva nepřerušená slepením jednotlivých desek je nádherné umělecké dílo. Dokonce i praskliny a díry, které by byly v minulosti chápány jako defekt a musely by se zlikvidovat, se díky epoxidové pryskyřici se dokážou změnit v poutavou a zajímavou podívanou. Tyto mohutné desky ale v dílně představují obrovskou výzvu - celkové masivní rozměry v řádech až několika metrů není možné opracovat do roviny žádným dostupným strojem.

Proto jsme začali práci na vývoji "Frézovacího stolku", díky kterému desky s přírodním okrajem i další nadrozměrné dřeva srovnáte přesně, rychle a velice lehce. Tento nápad už mi delší dobu ležel v hlavě, ale nedokázal jsem se k němu odhodlat. Shodou náhod jsem se ale potkal s Radimem, studentem VUT fakulty Strojního inženýrství, se kterým jsme dali hlavy dohromady a začali pracovat na první prototypu. Jsem rád, že jsme na to 2 a věřím, že jeho hlava konstruktéra dokáže TESI.cz posunout dál a přineseme Vám mnoho zlepšováku pro lepší a kvalitnější práci!

Neváhejte si níže přečíst, jak probíhá momentální vývoj. 

Shrnutí požadovaných vlastností frézovacího stolku:

  • Provedení z hliníkových konstrukčních profilů s eloxovanou vrstvou na povrchu
  • Lehké posouvání horní frézky
  • Variabilita - možnost použít jakoukoliv horní frézku
  • Čistota - odsát co nejvíce pilin a zamezit jim lítání všude okolo
  • Dostupná cena 

2.3.2022

Dnes jsem měl první schůzi s Radimem - studentem VUT fakulty Strojního inženýrství posledního ročníku bakalářského studia. Jako bakalářský projekt si vybral srovnávačku velkých desek a shodou náhod narazil na mě. Už delší dobu v sobě tento nápad nosím a vím, že by to šlo vyrobit líp, levněji a šikovněji než dostupné a nedostupné (ze zahraničí) verze na trhu. S Radimem jsme probrali jeho představy a nápady a já jsem vnesl svůj přehled z hliníkových konstrukčních profilů. Jeho bakalářka má být projekt cenově dostupný a funkční, takže jdeme cestou nejmenšího odporu a využíváme všeho dostupného na trhu. 

27.6.2022

Bakalářka obhájena! Radimovi se podařilo úspěšně obhájit celý projekt. Úplně první prototypová verze frézovacího stolku je sice funkční, ale určitě ne prodejná. Na obhájení titulu Bc. byla nadměrně dostačující, ale pro budoucí prodej budeme potřebovat ještě hodně zapracovat. Nejdůležitějším prvkem celého produktu je vymyšlení, jak se po sobě budou jednotlivé prvky posouvat - cílem je přesně a lehce. V první verzi jsme vyzkoušeli posuvy pomocí kluzáků, ale z uživatelského hlediska to nebyla dobrá volba - na posouvání je potřeba se soustředit a tahat velmi opatrně, jinak se kluzáky zadrhávají a nejedou plynule. Musíme tedy vymyslet jinou verzi, která bude plynulejší. Napadly nás ložiska, lineární vedení a nebo kolečka do drážky.

26.8.2022

Lineární vedení jsme nakonec zavrhli kvůli ceně - ta je enormě vysoká. Takže zbývala možnost s kolečkem do drážky nebo ložiskami. Radim zvládl vymodelovat a navrhnout verzi, na které můžeme vyzkoušet obě možnosti. Nejsme si totiž jistí, která z těch dvou bude lepší a tak nezbývá nic jiného než to všechno otestovat. Rozhodli jsme se jít cestou ocelových ohnutých plechů, které vycházejí cenově dobře a jsou velmi dostupné a snadné na výrobu. Vymyslet vše tak, aby se počítalo i s nepřesností ve výrobě a přitom se frézovalo do absolutní roviny není hračka, ale půjde to.

25.9.2022

Abychom zachovali náklady na minimu, ale přitom mohli vyzkoušet funkčnost našeho designu, rozhodli jsme se úplně první prototyp vyrobit z plexiskla v mé mateřské dílně Fablab v Brně. Takže jsme vzali výkresy, koupili plexisklo, vyřezali ho na laseru a šli ohýbat. To se dělo prakticky v ruce, protože žádný stroj na ohýbání ve fablabu není. Radim jako strojařský student, kterému záleží na preciznosti s tímto postupem nesouhlasil, ale nakonec jsme se shodli, že žádná jiná možnost není. 😄 Zlomili jsme pár součástí, ale prototyp byl hotov a nesli jsme ho na profily na zkoušku. A jak to jezdilo se podívejte ve videu níže! Co nám vadilo je velký hluk, který ložiska vydávají. Uvidíme, jestli kolečka budou lepší!?

13.10.2022

Kolečka na míru jsme obdrželi, na plexi vypadají taky dobře a jezdí ještě líp! Dlouho jsme dumali, jestli jít cestou levnějších ložisek a nebo dražších koleček. Nakonec jsme se shodli na tom, že poměr cena/výkon je u koleček lepší a pro finální frézovací stolek zvolíme tuto cestu. Kolečka sedí krásně v drážce hliníkového konstrukčního profilu přímo v jeho rádiusu a tím pádem ani lehké znečištění nebrání plynulému ježdění bez drncání. A ten zvuk při ježdění ❤ Schválně si poslechněte ve videích níže! 

  • Máme tedy finální prototyp z plexiskla a stačí lehké úpravy modelu a můžeme zadat do výroby na prototyp z plechu. Ten by již měl prakticky splňovat vše, co jsme navrhli a zároveň jezdit pořád plynule a lehce, i přes svou vyšší hmotnost. Vyšší hmotnost taky zaručuje to, že se při obrábění nebude mít tendenci frézka sama pohybovat. 

 

8.12.2022

A je to tady! Kovový prototyp je nachystaný na testy. Po několikaměsíčních testech už jsme se na to opravdu těšili. Teď se ověří, jestli je v modelu opravdu vše správně a tento prototyp bude finální nebo budeme muset vše ještě upravovat. Váha je okolo 10kg, což mě samotného zarazilo, ale jak dobře to jezdí se podívejte ve videu níže! 

Tohle je momentálně fáze, ve které jsme nyní. Co nám ještě chybí před tím, než frézovací stolek uvedeme do prodeje?

Pokud jste dočetli až sem, neváhejte mi nechat svůj email na spodku stránky zde: https://www.tesi.cz/frezovaci-stul , abych Vám mohl napsat, až bude produkt v prodeji! 😉

To-Do list:

  •  Kartáče zespodu plexiskla – vymyslet, jak přichytit kartáče, které zamezí lítání pilin všude okolo
  •  Madlo – Na ovládání celého horního lože s frézkou. Nastavitelné, otočné madlo, které umožní lehký posun i na velké vzdálenosti
  •  Zarážky – Zarážky, které omezi pojezd celých saní
  •  Brzda – Jednoduchá brzda, kterou povolíte, posunete saně a znovu dotáhnete
  • Uchycení dřeva 

Pokud jste dočetli až sem, díky za zájem o mé produkty a neváhejte mi dát vědět, jestli se Vám deníky vývoje jednotlivých produktů líbí! 

Máte návrh na zlepšení nebo se chcete zapojit do vývoje tohoto či nových prvků a zlepšovačů? Tak mi dejte vědět . :) Martin z Tesi.cz