Deník vývoje - Motýlkář

Inleje a motýlci jsou součástí truhlařiny již po staletí a jejich největší využití je ve fixaci prasklin a jako dekorativní prvky. Jenže vytvořit motýlka a poté ještě kapsu trvá opravdu hodně času. A ještě při tom neudělat chybu a mělo by to vypadat hezky. Když jsem zkoušel já osobně svého prvního motýlka ( anglicky tzv. bowtie inlay) dopadlo to katastrofálně. Takže ve zkratce: Vytvořit inlej a poté ji vložit do dřeva trvá hodně času a výsledek je málokdy uspokojivý

Proto jsem se pustil do vývoje šablon Motýlkář. Pokud mě sledujete  už delší dobu, víte, že hodně přemýšlím nad zrychlováním a zlepšováním procesů a jsem hodně orientovaný na efektivitu. V ideálním případě by měl  "Motýlkář" vylepšovat a zrychlovat instalaci inleje na pár minut a to i s minimem dovedností a nástrojů. Bezchybné spojení tedy zvládne jak truhlář mistr, tak dřevohobík. Vývoj je někdy strastiplná cesta. Pokud Vás jeho průběh zajímá, tak neváhejte číst článek níže, kde shrnuji veškeré svoje strasti a cestu skoro ročního vývoje.

 

Shrnutí požadovaných vlastností motýlkáře:

  • Provedení z pevného a odolného materiálu
  • Variabilita - frézování různých tvarů
  • Jednoduchost - vše zvládne prakticky kdokoliv a s minimem nástrojů
  • Přesnost - minimální dočišťování a bez škvír
  • Různé velikosti motýlků - na malé výrobky i velké stolové desky
  • Nadčasový design 

20.11.2021

Dnes se zrodil nápad na inleje. Původně jsem šel testovat šablony na frézování kapes a poté zalévání epoxidem, ale když jsem viděl kvalitu a přesnost řezů přes šablony, tak jsem se raději rozhodl  pro vznik motýlkáře. První testy frézování kapes jsem zvolil z úsporného materiálu - do dřevěné překližky jsem vyřezal kruhovou díru a přes ní zkusil frézovat kapsu pomocí kopírovacího kroužku a spirálové frézy. Ale problém byl kopírovací kroužek vysoký 10 mm a překližka pouze  6 mm. Takže kroužek šel na pásovou brusku a zbrousil jsem jej na 5 mm, aby byl dost nízký. Funkčnost frézování je dobrá, ale dřevo na šablony není vhodný materiál. Je neprůhledné, měkké, nestálé (všechny míry jsou ovlivněny vlhkostí). Na první testy vhodné, ale určitě je lepší jít cestou stálejšího materiálu - plexiskla. Ačkoliv je dražší, bude vhodnější.

23.11.2021

První tvary by měly být základní a tak jsem se pustil do kreslení a návrhu prvních motýlků. Od kopírovacího kroužku jsem nakonec upustil a zvolil kopírovací frézu s průměrem 10mm. Na obrázku níže můžete vidět první verzi motýlka velikosti M. Vše kreslím v programu Autodesk Inventor a poté exportuji do CorelDraw. 


27.11.2021 

O týden později už jsem měl nakreslenou první verzi motýlka (neboli mašle, hmoždík, dřevopodržpičinka, hoffmanova spojka/rybina viz fb vlákno ve skupině Truhláři) i včetně vymyšleného upínání. Vytvořil jsem velkou šablonu o velikosti 250mm x 250mm a do ní menší díru, do které lze vkládat různé vyměnitelné šablony na různé tvary a velikosti motýlků. Zároveň lze jednoduše velkou šablonu upevnit svorkami k obrobku a ty pak nezavazí při frézování. Taky jsem zjistil, že pouze malá šablona by se sice dala přilepit oboustrannou lepící páskou, ale jen na rovných materiálech. Frézoval jsem ještě starou frézkou - Lidl POF 1200 D3. Co se mi nelíbí a musím vylepšit jsou jednak hodně kulaté rohy, jejich nepřesnost a nepřesně lícující okraje. Někdy jsou vidět malé škvíry a když půjde set do prodeje, určitě to musí zmizet. Ale jinak se první test povedl velmi dobře! Co myslíte? 

11.12.2022

Udělal jsem důkladný průzkum trhu a dokázal jsem sehnat nejmenší kopírovací frézu s horním ložiskem, která byla k mání. Má pouze 4,9mm průměr a dokáže frézovat i ty nejmenší poloměry. Není nejlevnější, ale funguje perfektně a určitě za ty peníze stojí. Její jediná nevýhoda je to, že na uchycení je potřeba kleština o velikosti ¼” (6,35mm). Takže kleštinu navíc si každý bude muset koupit. Díky tak malému poloměru jsem mohl zmenšit zaoblení rohů na minimum. Fréza umožňuje vytvořit kapsu pro motýlka s opravdu malým poloměrem.  Pro ty, kteří budou chtít tvar s ostrými rohy,  se dají rohy motýlků vždy dočistit dlátem. Vyzkoušel jsem taky nové velikosti – S a L. Pořád je ale problém se škvírami v rozích. Jsou tak velké, že tam můžu strčit čepel zalamovacího nožíku. Musím prověřit vstupní data a parametry laseru, jestli tam něco "nehapruje".

19.12.2022

Někdo tráví čas nakupováním dárku, já jsem ho trávil v dílně. Napadlo mě, že  bude poměrně jednoduché vytvořit jiné tvary  než standardního motýlka Nakreslil jsem tedy a zkusil vyfrézovat pevnější tvar “činky”. Dopadlo to výborně, ale uvědomil jsem si, že nejprve budu muset uvést do prodeje motýlkáře s jedním tvarem a až poté sebudu moci soustředit i na tvary jiné. Ty už bude jednoduché vymyslet a přidat do nabídky. Máte nápad na nějaký Váš tvar? Neváhejte mi dát vědět mailem nebo telefonicky! :)

16.1.2022

Podařilo se mi sehnat 6mm švartny z dřevin americký ořech, javor, dub a třešeň a z toho mám opravdu radost! Tyto 4 dřeviny bych poté chtěl mít i standardně v sortimentu a nabízet předem vypálené motýlky na laseru, které budou perfektně pasovat. Po pár pokusech a testech na laseru se mi podařilo upravit podmínky na ideální vypálení jednotlivých tvarů. Při testech instalace motýlků už je skoro vše ok, jen narážím na  stále se opakující problém - motýlci jsou v rozích nepřesní a vzniká tam mírná mezera.

10.2.2022

Našel jsem zdroj neustálých nepřesností a mezer v rozích, které jsem několikrát zmiňoval při každém testování. Zjistil jsem, že exportovaná grafika z modelovacího softwaru do laseru je ve špatném formátu a díky tomu se rozhazují a posunují exportované čáry o cca 0,3mm. Musel jsem tedy prakticky začít odznovu. To mě hodně demotivovalo, protože to znamenalo začít opravdu se vším úplně od začátku. Znovu všechno nakreslit, předělat, exportovat, vypálit na laseru a začít testovat. Bohužel i tak to někdy při vývoji dopadá. Na začátku se vloudí prakticky neviditelná chyba a nic nesedí.

16.3.2022

Vše překresleno, znovu vypáleno, otestováno. No a stejně to nebylo 100% ok. Teď už ale z důvodu nepřesnosti laseru ve Fablabu. Holt sdílená dílna znamená, že stroje jsou často používány a ne každý se k nim chová hezky. Například paprsek laseru ve fablabu není 100% kolmý a díky tomu je mírné zkosení u vypalování jiné na každé ose (x a y. Pro více informací ohledně šířky prořezu laseru apod obrázek zde 

23.4.2022

Nechal jsem vyrobit vzorky finální verze motýlkáře (velká šablona + 3x menší – na motýlky velikosti S, M a L) u profesionální firmy. Zjistil jsem, že ve Fablabu totiž bohužel nejsem schopen dosáhnout konstantních výrobků. Vždy se mírně liší vzhledem k tomu, jak hodně je špinavá čočka laseru a jaká je pozice vypalování. Usoudil jsem, že pro finální prodej už nemůžu šablony vyrábět sám a musím si je nechat vypálit na profesionálním laseru.

3.5.2022

Dorazily mi šablony vyrobené od české firmy, která se zabývá profesionální výrobou reklamy. A povedlo se! Šablony už jsou přesné a frézuji stále stejně velké kapsy. Ještě si musím pohrát s velikostmi přesahů na vypálených inlejích a je vyhráno.

29.5.2022

Už se blížím ke konci, začínám fotit produktové fotky a přemýšlím, co všechno k motýlkářovi napíšu. Tento den se i zrodil nápad – proč nenapsat deník vývoje? A tak vznikl tento článek.

Co bude ve finálním setu?

  • Velká šablona s dírou pro menší šablony.
  • 3ks malých šablon pro frézování kapes (velikost S, M a L - šířka 60/70/80mm)
  • speciální mikro fréza s kopírovacím ložiskem
  • 9ks vypálených motýlků z dřevin dle Vašeho výběru

29.7.2022

Poslední 2 měsíce jsem ladil přesahy, dokud jsem nebyl 100% spokojený. Chci, aby každý můj produkt fungoval víc než perfektně, protože se řídím heslem – spokojený já, spokojený zákazník. Dřevo mám převážně z českých krajin a od českých truhlářů nebo z českých pil. 

Výsledek:

  • ✅ Provedení z pevného a odolného materiálu – plexisklo pálené na laseru
  • ✅ Variabilita – Velká šablona o velikosti 250 x 250mm a do ní se vkládají malé šablony s výřezem. Ty lze jakkoliv upravit.
  • ✅ Přesné frézování kapsy – Kopírovací mikro fréza s průměrem 4,9mm
  • ✅ Ještě přesnější motýlci – vypálení na laseru z českých dřevin. Tloušťka 6mm. 
  • Možnost instalace motýlka pod 5 minut se vším všudy
  • 😣 Fréza s průměrem stopky ¼” = 6,35mm – každý si musí koupit kleštinu sám
  • Nadčasový design - prozatím musím uvést do prodeje jeden design a pak budu upravovat a přidávat na základě Vašich poznatků.

Co čeká motýlkáře do budoucna?

  • 2x tlustší motýlci na fixování velkých a hlubokých prasklin – tloušťka 12mm
  • Motýlci z dalších exotických dřevin
  • Motýlci z kovů (mosaz, měď, hliník, bronz, nerezová ocel)
  • Jiné tvary (činka, modernější verze motýlku apod.)
  • Šablona na výrobu vlastních motýlků (tohle lze již teď, ale po individuální domluvě – neváhejte mě kontaktovat)

Kdybych měl za sebe shrnout deník vývoje tohoto produktu, tak mi osobně vývoj trval poněkud dlouho. Zasekl jsem se na tom, zda nechat vyrobit prototyp u externí firmy či zkusit vymazlit řezání na laseru v dílně Fablab vlastními silami. Další úskalí bylo, že jsem dlouho nemohl sehnat českého dodavatele švarten 6mm. Vše šlo ale vyřešit, kdybych do vývoje více šlapal.

Pokud jste dočetli až sem, díky za zájem o mé produkty a neváhejte mi dát vědět, jestli se Vám deníky vývoje jednotlivých produktů líbí! Spuštění prodeje odhaduji na první polovinu září.

Máte návrh na zlepšení nebo se chcete zapojit do vývoje tohoto či nových prvků a zlepšovačů? Tak mi dejte vědět . :) Martin z Tesi.cz