Jak vznikaly frézovací šablony Vario?
Jak vznikl nápad na frézovací šablony Vario a všechny jejich rozšiřovací komponenty?
Dlouhou dobu jsem pracoval s hliníkovými eloxovanými profily a z mého pohledu je to nejlepší stavebnice pro dospělé, ze které jde poskládat prakticky cokoliv. Něco jako merkur nebo lego. Kromě vlastních konstrukcí jsem společně s dalšími nadšenci pomohl nespočtu zákazníků s vestavbami do aut, stoly na kolečkách do dílen a složitějšími konstrukcemi. A pak za mnou přišel jeden truhlář s tím, jestli by nešlo vymyslet něco jako Festool MFS, protože mu daná velikost nevyhovuje. Na trhu je MFS 400 a MFS 700 a poté přídavné profily.
Dal jsem dohromady svoje zkušenosti s laserovým vypalováním a gravírováním, které umím díky otevřené digitální dílně Fablab , zručnější ruce a hlavu konstruktéra. Chtěl jsem vymyslet a vyrobit šablonu tak, aby byla lepší než původní verze.
Jednoznačně jsem se hodně inspiroval u Festoolu a jejich frézovacích šablon MFS 700 a MFS 400. Co bylo hlavním problémem je jednoznačně vysoká cena, málo vylepšujících prvků, omezené rozměry a hlavně vadné utahování bočních spojů. Po několikanásobném povolování a dotahování šroubů zboku profilu dochází k vymílání hlavy a šablona se stává nepoužitelnou.
Dalším problémem bylo provedení upínání. Zboku profilů. Při přenastavení se tedy musí šablona šroubovákem nešikovně obcházet a hledat správnou polohu zboku.
Festool jako takový je super značka. Spoustu výrobků mají perfektních, vymakaných a jejich konstrukční tým je na špici. Ale díky jejich velikosti se někdy nedohlédne přes obzor a samotné změny nebo vylepšení se již pak v korporátu provádí velmi těžce. To mi dalo prostor a hlavně možnost celou šablonu vylepšit.
Shrnutí problémů Frézovací šablony Festool MFS 400 a Festool MFS 700, které jsem bral jako inspiraci pro vylepšenou verzi:
- Vysoká cena
- Omezené rozměry - atyp není možné sehnat
- Nešikovné dotahování z boku profilů
Tyto body mi daly inspiraci k tomu, aby vznikly Frézovací šablony pod označením Vario. Vario proto, že jsou extrémně variabilní. Cenovku se mi podařilo dostat pod polovinu ceny šablon od Festoolu. V případě potřeby jsem schopen vyrobit atypy délek a dostat se až na 3000mm dlouhý profil. A hlavně se díky rychlospojkám podařilo vyřešit a vylepšit dotahování profilů. Celý systém je nyní možné dotahovat zvrchu a pomocí jednoho inbusového klíče.
Na použití je třeba frézka s kopírovacím kroužkem a nebo s kopírovací frézou. Výřezy je možné dělat čtvercové a obdelníkové. Zhodnoťte sami, jestli se šablona povedla a kdyby Vás napadlo jakékoliv vylepšení, určitě mi neváhejte napsat!
Je tato verze finální?
I když už je šablona v prodeji, mám ještě pár nápadů na zlepšení. Máte nápad vy? Určitě mě neváhejte kontaktovat!
- Dorazy a dorazové úhelníky zespodu profilů ✅ Splněno - odkaz zde
- Spousta z vás už zmínila dorazové úhelníky zespodu profilů, které by umožnily opětovné a jednoduché frézování na stejných místech. Mám již návrh ve 3D, ale potřebuji ještě najít vhodného výrobce. Ohýbat a vypalovat plechy už bohužel sám nezvládnu.
- Krytky zboku profilů
- Profily jsou po uřezání ostré. Nejedenkrát jsem si o ně škrábnul nebo rozřezal prst. Do budoucna plánuji vymyslet a uvést do nabídky speciální krytky zboku profilů. S čím bojuju je kolik drážek nechat otevřených, aby nebylo omezeno použití. Výtisk na 3D tiskárně je funkční, ale testovací kousky byly hodně křehké a lámaly se. Musím vylepšit 3D návrh nebo vymyslet, jak se zbavit ostrých otřepů
- Vsuvky do rohů
- Při frézování kapsy (vnitřní kontury) vzniknou v rozích zaoblení, které jsou dány průměrem kopírovací frézy nebo kopírovacího kroužku. Při frézování vnější kontury vzniknou ostré rohy. Co když ale chcete použít šablonu jak na vnitřní, tak na vnější konturu? Přemýšlím nad zaoblenými vložkami do rohů, které by toto umožnily.
- Prodloužení profilů ✅ Splněno - odkaz zde
- Profily delší než 1000 mm se obtížně skladují a zabírají spoustu místa. A přece je někdy potřeba udělat výřez, který bude delší, než je obvyklá délka šablony Vario (což je 680mm u verze Vario 400). Prodloužit profily je tedy v některých případech nutnost. Momentálně testuji prodlužovací spojky ukázané na obrázku níže. Do prodeje půjdou na začátku března 2022.
S čím vším jsem se potýkal při vytvoření šablony?
Než jsem Vario pustil do komerčního prodeje, chtěl jsem mít jistotu, že s ním budete spokojení. To znamená v prvé řadě, abych byl se vším spokojený já. Několik věcí jsem ale musel ladit opravdu dlouho a začátek prodeje se zpozdil více, než jsem já sám předpokládal. Nyní už mám vše vymazleno a
- Barva a hloubka stupnice
- Gravírování na laseru do hliníku jsem musel testovat, měnit podmínky a tak stále dokola než jsem se dostal na výraznou tmavou barvu a dostatečně hluboké vyrytí, které je i teď na každém finálním profilu. Díky tomu je stupnice prakticky nesmazatelná ani při hodněletém opakovaném používání.
- Uchycení rychlospojkami
- Díry pro rychlospojky je nutné přesně frézovat a vrtat. Díky vrtací šabloně s vrtacímy pouzdry již vždycky trefím správné pozice a míry, ale do budoucna bych chtěl ještě celý proces zrychlit a to obnáší koupi stabilní, tuhé a větší frézky.
- Přesnost stupnice
- První verze stupnice byla nečitelná, protože jsem měl všechny čárky stejně dlouhé a ještě k tomu byla z nějakého důvodu nepřesná asi o 4mm na 1 metr délky. Musel jsem upravovat grafiku a ladit laser a nyní už jsem na hodnotě +-0,5mm na metr délky.
Stále si nejste jisti, jestli jsou pro Vás šablony Vario to pravé a máte nějaký dotaz? Tak se mi neváhejte ozvat. :) Martin z Tesi.cz