Deník vývoje - úhelníky k frézovacím šablonám Vario

Frézovací šablony Vario jsou skvělým doplňkem každého truhláře. Z podnětů a feedbacku od mých zákazníků ale vyplynulo, že možnost opakování výřezů ve stejném odsazení od obrobku by hodně urychlilo práci a zefektivnilo výrobu. Zároveň jsem zjistil, že uchycovací nástavec pro Festool Svěrky FS-HZ je sice excelentní pomocník, ale musí se na něj brát ohled a nedotahovat svěrkami příliš hodně, jinak hrozí riziko prasknutí. Plast je prostě plast. 

Znovu jsem se inspiroval u Festoolu a jejich úhelníků, které ale slouží pouze na polohování. A přesně tam vidím místo na zlepšení. 

Shrnutí požadovaných vlastností vylepšeného úhelníku:

 • Provedení z pevného a odolného materiálu
 • Plně kompatibilní s Frézovacími šablonami Vario a jejich hliníkových profilů
 • Co nejvíce funkcí v jednom provedení
 • Variabilita - Možnost natočení do jakéhokoliv úhlu
 • Uchycení pomocí šroubů M5 a matic do drážky
 • Antiskluzové provedení

Zadání tedy bylo jasné a dal jsem se do kreslení.

13.3.2022

Mám vytisknutý první prototyp úhelníku z 3D tisku. Funkčnost perfektní - výška akorát, možnost naklonění úhelníku do jakéhokoliv úhlu a zároveň připevnění do jakékoliv drážky. Jedinou obavu mám z tloušťky materiálu, která je nyní 2,5mm. Bude finální výrobek z plechu 2,5mm pružit nebo ne?  Je třeba další testy na 3mm tloušťku.

To do: Uchycení pomocí svěrky Festool FS-HZ - zda nebude výška přesahovat celkovou světlou výšku profilu. Nechat vyrobit vzorek z 3mm plechu. Vytisknout vzorek s 3mm tloušťkou a stejně tak zkusit vzorek z akrylátu pro otestování funkčnosti se šrouby DIN 7984 a ISO 7380. 

22.3.2022

Model předělán na 3mm. Otestován nový výtisk z 3mm tloušťky - výška i s upnutou festool svěrkou nepřesahuje horní plochu šablony. Vypálen vzorek na laseru z 3mm tlustého akrylátu a ohnuto na ohýbačce plastů. Lehce se deformují díry D5 pro přichycení přes šrouby do drážky. Nutno zvětšit, aby se zachovala prostupnost šroubů.

PS: Při cestě domů z dílny mi slečna nedala přednost na hlavní silnici. Naštěstí jsem zadupnul brzdu a jen ji naboural zadek auta, takže se nikomu vůbec nic nestalo. Její auto KO, moje cca měsíc v servise. 😥

To Do: Zvětšit díry na 5,2mm. Nechat vyrobit vzorek z oceli. 

Plastový úhelník a test s Festool svěrkou

6.4. 2022

Obdržen vzorek z oceli S235JR (ČSN 11375), pozink. Za mě super. Jediné, co není možné je antiskluz. Na uchycení šablony je potřeba použít 2ks, jinak mají šablony Vario tendenci se otáčet okolo bodu uchycení. Dávám do výroby 100ks pro všechny stávající i budoucí zákazníky frézovacích šablon Vario a věřím, že budou sloužit na věky věků. 

Vývoj úhelníku pro Truhlářské frézovací šablony

Výsledek:

 • ✅ Provedení z pevného a odolného materiálu - Konstrukční ocel S235JR
 • ✅ Plně kompatibilní s Frézovacími šablonami Vario a jejich hliníkových profilů - Možné uchytit do kterékoliv drážky
 • ✅ Co nejvíce funkcí v jednom provedení - Možné použít na sevření pomocí truhlářských svěrek a nebo jako zarážku zespodu profilu
 • ✅ Variabilita - Možnost natočení do jakéhokoliv úhlu - Podélné díry umožňují náklon do jakéhokoliv úhlu
 • ✅ Uchycení pomocí šroubů M5 a matic do drážky
 • ❌Antiskluzové provedení - Momentálně mě nenapadá řešení. 
 • 😣 Mohl jsem ještě přidat středovou díru do úhelníku a tím umožnit kruhové výřezy.. Tak v příští várce výroby!

U antiskluzu by teoreticky šlo použít drsnější plech, ale musel by být zdrsněn pouze na jednom místě a nejspíš by zanechával otisky ve dřevě. Tady je tedy ještě prostor pro zlepšení. 

Máte návrh na zlepšení nebo se chcete zapojit do vývoje tohoto či nových prvků a zlepšovačů? Tak se mi neváhejte ozvat . :) Martin z Tesi.cz