FAQ - Motýlkář
Proč mikrofréza s horním ložiskem místo kopírovacího kroužku ?
Každý výrobce a typ frézky má jiný průměr kopírovacího kroužku. Kroužky jsou navíc většinou vyšší než je šablona (6mm) a tím pádem by si každý musel svůj kopírovací kroužek zbrousit na nižší hodnotu. Při testech jsem i zjistil, že nejsou 100% přesně vyrobené - finální výsledek chci mít s přesností na desetiny milimetru a to kroužky nedokážou. A poslední neduh je ten, že jsou některé kroužky z kovu a poškrábou akrylátové šablony. A to by byla škoda.
Proč jsou motýlci označení? To je budu muset brousit?
Strana s vygravírovaným nápisem patří vždy směrem dolů. Motýlky označuju, protože při řezání na laseru vzniká na stranách lehký úhel (viz obrázek zde), což je vlastně stejné, jako kdybyste srazili hrany. Díky tomu není potřeba výpalky inlejí nijak upravovat a můžete je rovnou použít.
Jak jsou tlustí motýlci?
Motýlky nabízím standardně v tloušťce 6mm. Tloušťka je taky u každého produktu napsaná v jeho detailním popisu. Do budoucna plánuji i tloušťku 10 mm
Jak tlusté je plexisklo použité na šablony?
Plexisklo je čiré a tlusté 6mm. Díky tomu je pevné a dokáže přesně vést ložisko kopírovací frézy.
Proč akrylát?
Plexisklo je skvělý materiál na přesné vyřezávání na laseru v poměru cena/výsledek. Navíc je průhledné a díky tomu si na vlastní oči můžete užít, jak fréza precizně odebírá materiál a přímo pod Vašimi prsty vzniká dokonalá kapsa.
Můžu si inleje vyrábět i sám? Je na jejich výrobu taky nějaká šablona?
Motýlky nabízím převážně ze své výroby, protože tam můžu garantovat jejich přesnost. Šablonu na výrobu vlastních motýlků Vám můžu vyrobit na míru tak, že budou sedět do frézovaných kapes. Pro tuto možnost mě kontaktujte emailem nebo telefonicky! Budu potřebovat vědět velikost kopírovacího kroužku a frézy, které plánujete použít.
V rozích mi vznikla malá mezera! Co s tím?
Šablona se může při nedokonalém upnutí lehce posunout a tím pak může mezi motýlkem a výrobkem vzniknout malá mezera. Velice lehce se dá vyplnit pilinami z broušení. Vezměte trochu jemných pilin a lepidlo, naneste lepidlo do mezírky a vtlačte tam dlátem piliny. Nechte zaschnout, zbruste a je hotovo.
Jaký je rozdíl mezi ostrými a kulatými hranami?
Sto lidí, sto chutí. Někomu se líbí ostré hrany, protože motýlek pak vypadá jako ruční práce. Kulaté rohy evokují použití stroje. Ale bude tohle vědět i zákazník? Doporučuji dát na to, co se líbí Vám. Při použití motýlka s ostrými hranami budete muset hrany po použití šablony dočistit dlátem.
Proč jsou okraje inlejí černé?
Inleje vypaluji na laserové řezačce. Černé okraje vznikají díky teplu, které se při vypalování generuje. Pokud se jich chcete zbavit, je možné inleje obrousit, ale poté nebudou sedět do kapes vyfrézovaných díky šabloně “Motýlkář”.